Naujienos

Šakočio kepimo edukacija

2022 05 09

Įdomioje edukacinėje programoje, parodančioje, kaip kepamas šakotis, kuris laikomas tautiniu paveldu, dalyvavo Charkivo nacionalinio operos ir baleto teatro trupės nariai su šeimomis, gyvenantys VšĮ Daugų technologijos ir verslo mokykloje. Tikslas - sudaryti palankias sąlygas  tautinio paveldo produkto (šakočio) kepimo tradicijų išsaugojimui, perėmimui ir populiarinimui. Dalyviai supažindinti žiniomis apie šakotį rašytiniuose šaltiniuose, kaip senovėje buvo kepami šakočiai, kokie populiariausi kepimo būdai menami, kas dažniausiai kepdavo šakočius ir kodėl jų receptai buvo laikomi paslaptyje, kada į Lietuvą atkeliavo šakotis ir kas pirmieji jį pradėjo kepti mūsų šalyje, papasakota apie skirtingų pasaulio šalių šakočių analogus, jų gaminimo ypatumus, panašumus ir skirtumus su tradiciniu lietuvišku šakočiu. Sužinota, kodėl šakotis Lietuvoje tapo pagrindine vaišių stalo puošmena. Tokia edukacija - tai ne tik puikus būdas supažindinti svečius su tikrais lietuviškais patiekalais, bet ir netradicinė pramoga: patys dalyvauja gamybos procese ir galiausiai ragauja.

Už edukaciją dėkingi Ilonai Zapolskienei. Pati Ilona apie šakotį žino daug daugiau, nei galėtume papasakoti. Kaip ji sako: „Daugai Dzūkijos regione nuo seno garsėja šakočių kepimu. Juos užsisakydavo žmonės iš įvairių miestų ir miestelių vestuvėms, krikštynoms ar kitoms didesnėms progoms. Tai aukštas, šakotas, tuščiaviduris, primenantis eglę konditerijos kepinys“. Ilona būdama ketverių jau matė kaip šiuo amatu užsiima jos mama Genovaitė Zapolskienė. „Kadangi šakočius kepti vienam yra sudėtinga, pritrūksta daugiau rankų, nes ir varvinti tešlą, ir sukti volą rankomis reikia, tad paaugus jau padėdavau mamai“. Ilonai teko ypatinga pareiga perimti šakočio kepimo tradicijas iš mamos ir naudoti gaminimo receptą, kurį paveldėjo iš ankstesnių kartų jos mama Genovaitė. Kaip sako Ilona: „Klaidų būti negali, šakočio receptūra nekito daugiau nei visą šimtmetį, toks palikimas, kitaip ir nemokėčiau“. Ilona, padedant šeimos nariams, labai dažnai šiuo gardėsiu vaišina draugus ne tik Lietuvoje, bet jo ragavo gyvenantys ir Anglijoje, Norvegijoje, Gruzijoje. Ilonai Zapolskienei 2017 m. išduotas tautinio paveldo produkto sertifikatas (šakotis A kategorija).

 Parodomasis šakočio kepimas nepaliko abejingų, nes vyko ne tik saldi pramoga, bet ir galimybė įgyti naujų žinių apie Lietuvos kulinarinį paveldą.  Šakočio kepimo edukacinė programa patiko visiems jos dalyviams, be to, gerokai praplėtė žinias apie lietuvių tautinį kulinarinį paveldą. Labai smagu buvo patiems pabandyti kepti šį skanėstą! Įspūdžiai nepamirštami!

Nuoširdi padėka VšĮ Daugų technologijos ir verslo mokyklos bendruomenės nariams, prisidėjusiems prie šakočio kepimo edukacijos įgyvendinimo.

 

 

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė Danguolė Veličkienė