Naujienos

Rugsėjo 10-oji Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

2024 09 10

Rugsėjo 10-ąją minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena, skirta atkreipti dėmesį į itin didelį skaičių žmonių, nusprendusių pasitraukti iš gyvenimo.

Savižudybės Lietuvoje yra opi problema, todėl įvairios valstybinės ir savivaldybinės įstaigos, nevyriausybinės organizacijos dirba veikdamos įvairiais prevencijos būdais, skatinant mažinti šią skaudžią problemą

Kokie ženklai įspėja apie patiriamus psichologinius sunkumus ir ketinimą sau pakenkti?

  • Kalbėjimas apie norą numirti, viską užbaigti, nutraukti kančią, gėdą ar kaltę, jautimąsi kitiems našta.
  • Pasikeitęs elgesys, pavyzdžiui, domėjimasis savižudybės būdais, atsitraukimas nuo draugų, atsisveikinimas, reikšmingų daiktų išdalinimas, pavojų gyvybei keliantis elgesys, pavyzdžiui, ekstremalus greitis vairuojant, dažnesnis alkoholio, narkotikų vartojimas ar savižala.
  • Tuštumos, bejėgiškumo, buvimo įkalintu, beprasmybės, ekstremalaus liūdesio, nerimo, įsiaudrinimo, įniršio jausmai, nepakeliamas emocinis arba fizinis skausmas.

Atpažinus šiuos požymius būtina reaguoti nedelsiant: nepalikti asmens vieno, suteikti erdvę išsikalbėti neteisiant ir įsigilinant į jausmus bei kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistus.

ATMINK, kad ir kiek skausmo patiri šiuo metu, Tu esi ne vienas. Daugelis mūsų vienu ar kitu gyvenimo momentu yra turėję minčių apie savižudybę. Tokie išgyvenimai nėra charakterio trūkumas ir tai nereiškia, jog esi silpnas. Tai rodo, kad šiuo metu patiri daugiau skausmo, nei gali pakelti. Laiku suteikta ir tinkama pagalba gali padėti Tau įveikti patiriamus sunkumus bei skausmą – tuomet ir mintys apie savižudybę ims nykti.

Jei tavo artimasis ar tu patiri psichologinius sunkumus, nenumok į tai ranka, o kreipkis pagalbos.